CZĘŚĆ 2: Domowe gry i zabawy z bazgrołkami. Głównym zamiarem realizacji projektu jest wzmocnienie więzów rodzinnych oraz stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie. Opracowane wyzwania oraz materiały sprzyjają kształtowaniu umiejętności społecznych u dzieci (takich jak: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi rodzeństwem), zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych) oraz w rozwijaniu logicznego myślenia.

GRUPA WIEKOWA: projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2,5 – 6 lat

Podstawa zawiera opracowanie naturalnych obszarów rozwoju dziecka i wskazuje, że do osiągnięcia celów należy uszanować typowe dla tego okresu potrzeby rozwojowe, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa. Biorąc pod uwagę właśnie ten zapis, wspólnie z bazgrołkami zapraszamy do wspólnych gier i zabaw, bo dzięki dobrze zorganizowanej zabawie dzieci naprawdę dużo mogę się nauczyć…

Realizacja projektu będzie odbywać się w domu,  to rodzice decydują, które zadania i w jakim czasie wykonują z dziećmi. Każdy kto przystępuje do projektu powinien założyć Tablicę domowych wyzwań, która stanie się potwierdzeniem wykonywanych zadań.

WYZWANIE 1: BAZGROŁKOWA GRA PLANSZOWA

Celem gry jest kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek. A wspólne rozegranie gry planszowej na pewno wzmocni wasze węzy rodzinne. Podczas tego wyzwania możecie rozegrać dowolną grę jaką macie w domu… lub podjąć bazgrołkowe wyzwanie i zagrać w bazgrołkową grę planszową. Niestety przygotowanie jest dość czasochłonne, ale zabawa będzie cudowna. Wśród materiałów do przygotowania znajdziecie:

  • INSTRUKCJĘ z opisaną grą oraz zasadami.
  • PLANSZĘ DO GRY – ja moją domową grę wydrukowałam w rozmiarze XXL  (wystarczy w opcjach drukarki zmienić na drukowanie plakatu np. 3×3 lub 4×4 – tak jak wydrukowałam i skleiłam kartki w całość).
  • KOSTKI DO GRY –  jedną z nich (ta która przedstawia bazgrołki musie wydrukować, bo będzie potrzebna podczas wykonywania zadań, jeżeli staniecie na polu z kostką) natomiast drugą możecie zastąpić zwykłą kostką do gry.
  • PIONKI DO GRY – pionki do gry są dość duże i musicie je wydrukować w mniejszym formacie jeżeli nie chcecie drukować dużej planszy, ale możecie również samodzielnie przygotować pionki, rysując swoje bazgrołki.
  • KARTY DO GRY: są dwa zestawy plansz, oraz okładki (należy drukować dwustronnie: zadanie i okładka).

WYZWANIE 2: SAMOLOTY Z PAPIERU

Wspólnie z dziećmi przeprowadźcie swój lot… Do zabawy potrzebujecie jedynie kartki papieru, z której złożycie swój samolot. A później może zawody? Który samolot poleci dalej… wyżej… Każdy samolot możecie dodatkowo ozdobić naklejkami lub rysując dowolne wzory, dzieci w tym czasie będą rozwijać swoją kreatywność.

WYZWANIE 3: BAZGROŁKOWE ZABAWY Z KLAMERKAMI

Do zabawy potrzebujecie: wydrukowanych plansz oraz zwykłych klamerek do prania. Zadaniem dzieci jest przyczepienie klamerki obok dziecka, które prezentuje taką samą emocję co bazgrołek. Zamiast nieprzyczepiania klamerek dzieci mogą kolorować dziecko.

WYZWANIE 4: BZGROŁKOWE KALAMBURY

Do zabawy będziecie potrzebować:  KOSTKI 1 (do pobrania powyżej), podczas rzutu kostką pozostali uczestnicy mają zaryte oczy, zadaniem rzucającego jest zaprezentowanie za pomocą mimiki, gestu emocji prezentowanej przez bazgrołka, który wypadł po rzucie kostką. Następnie pozostali gracze odgadują jaka to emocja oraz, którego koloru bazgrołek prezentuje daną emocję. Celem zabawy jest rozpoznawanie i nazywanie emocji. Dodatkowo możemy zapytać dzieci: Co sprawia, że są szczęśliwe… smutne… złe itd.? 

WYZWANIE 5: LATARKA I CIEŃ!

Nie trzeba tu chyba za wiele tłumaczyć… tuż po zmroku należy zaopatrzyć się w latarkę i za pomocą dłoni każdy może prezentować dziwne kształty na ścianie (cień). Reszta domowników może zgadywać co przypomina cień na ścianie…

WYZWANIE 6: BAZGROŁKOWE DMUCHAWCE… START!

Do zabawy będziecie potrzebować słomek do picia oraz kawałka kartki, z której należy zrobić małą kuleczkę. Na podłodze zaznaczany linię mety i startu. Zadaniem jest dmuchanie przez słomkę na kulkę tak, by jak najszybciej dotarła do mety. Wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy.

Po zakończonej zabawie możecie wręczyć dzieciom pamiątkowe dyplomy. Powodzenia!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ważne

Właścicielem serwisu bazgrolki.info jest
przedszkolankowo.pl strona z materiałami
dydaktycznymi dla nauczycieli.

WSPÓŁPRACA

          

Copyright 2020 © bazgrolki.info Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?